poniedziałek, 3 września 2012

Ogród jesienią...przygotowanie do zimy    
     Jeśli wiosną chcemy aby nasze oczy cieszył piękny i zadbany ogród musimy się o to postarać już jesienią. Jest to okres od którego bardzo wiele zależy w naszym ogrodzie, a czas spędzony teraz na podstawowych pracach przygotowujących ogród do zimy zaowocuje podwójnie wiosną. Teraz jest czas na sadzenie cebul kwiatowych… tulipanów, narcyzów, krokusów, hiacyntów, przebiśniegów, szachownic, szafirków itp. A także czas wykopywania cebulek mieczyków i lilii , czas na okrycie roślin przed nadchodzącymi przymrozkami, a także czas przygotowywania gleby na wiosenne plony. Teraz zbieramy warzywa z ogrodu, owoce z sadu i rokoszujemy się jesienną pogodą….
We wrześniu jest czas  ostatniego strzyżenia żywopłotów formowanych. To również ostatnia chwila, aby posadzić rozsadę roślin dwuletnich: bratków, dzwonków ogrodowych, goździków brodatych, naparstnic, stokrotek, niezapominajek i malw…
Cebulki kwiatowe też najlepiej zacząć sadzić we wrześniu, można to zrobić także później…ale im wcześniej tym lepiej. Możemy sadzić je w donicach lub specjalnych koszyczkach, które zakopujemy w ziemi, dzięki temu ochronimy nasze cebulki przed gryzoniami.
Wykopane cebulki suszymy, czyścimy z ziemi i oddzielamy małe „noworodki” cebulkowe.. Przechowujemy w temperaturze 5-10 stopni. Lilie wykopujemy co 2-3 lata. Po przesuszeniu i oczyszczeniu przesypujemy torfem lub trocinami i umieszczamy w chłodnym miejscu, idealna byłaby piwnica. Mieczyki najlepiej wykopać w drugiej połowie września. Po pierwszym przymrozku wykopujemy kępy dalii. Po obcięciu łodyg, zostawiamy tylko parę centymetrów, umieszczamy rośliny w chłodnym przewiewnym miejscu, gdyż bardzo łatwo ulegają one procesom gnilnym.
Wrzesień i październik to najlepsza pora na sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów iglastych. Do zimy zdążą się ukorzenić w nowym miejscu i wraz z nastaniem wiosny rozpoczną intensywny wzrost.
Okres końca lata i początek jesieni to czas uprawy roślin na poplon popularnie zwany zielonym nawozem. Sieje się nasiona roślin szybko rosnących, które to w momencie osiągnięcia 20-25 centymetrów przekopujemy, by pod ziemią uległy stopniowemu rozkładowi. Zabieg ten jest ekologiczny i doskonale wzbogaca glebę w składniki pokarmowe oraz poprawia jej strukturę. Najciekawsze rośliny na poplon to facelia, gorczyca, żyto, rzepak łubin. Rośliny ozime, takie jak rzepak czy wyka przekopujemy dopiero wiosną. Ważne jest abyśmy nie dopuścili do zawiązania się kwiatów i tym bardziej do wysypania nasion w roślin. Nasiona takie mogą zanieczyszczać nam późniejszą uprawę.
Jesienią okrywamy rośliny na zimę. Warto wyściółkować przestrzeń wokół roślin wieloletnich. Warstwa ściółki zabezpieczy rośliny przed mrozem oraz zatrzyma w okresie wiosennym wilgoć w podłożu. Warto też co wrażliwsze rośliny ,drzewka czy krzewy przykryć agrowłókniną specjalnie do tego przeznaczoną, która otuli nasze rośliny ciepłem nie pozbawiając ich ani światła ani powietrza.
Warto również nasze ogródkowe grządki przekopać, pozostawiając większe bryły ziemi. Można tak przekopana ziemię wzbogacić nawozem, najlepiej ekologicznym.
No i na koniec warto przeprowadzić nieco prac porządkowych…skosić trawnik, zgrabić liście itp.
Jeśli zrobimy to minimum jesienią, wiosną na pewno będzie nam dużo lżej, gdyż wszystko będzie gotowe do wzrostu. Po stopnieniu śniegu będziemy mogli cieszyć się pierwszymi kwiatami… które pieczołowicie sadziliśmy właśnie jesienią…
POWODZENIA :)

2 komentarze:

  1. Witam!!! jaki piękny blog.Dlaczego nic o nim nie ma na fejsie?? Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :)Ano nie ma jeszcze...bo to blog noworodek :))

      Usuń